Za nami spotkanie i wystawa pt. „Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego” na Uniwersytecie Śląskim. Sala wypełniona była po brzegi, a uczestnicy z zaciekawieniem słuchali Hassny Ezzary, założycielki Polsko-Marokańskiej Fundacji Argan, która opowiadała o kulturze marokańskiej.
8 listopada w sali Rady Wydziału Humanistycznego w Sosnowcu zgromadzili się studenci kierunków filologicznych i wykładowcy akademiccy, którzy wysłuchali prelekcji Hassny Ezzary wzbogaconej barwną prezentacją. Na sali panowała cisza, od czasu do czasu przerywana radosnym śmiechem będącym reakcją na ciekawostki opowiadane przez prelegentkę.
– Było to niesamowite wydarzenie, które przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Jestem mile zaskoczona tak dużą frekwencją i wdzięczna za miłe przyjęcie oraz wszystkie rozmowy –dzieli się wrażeniami Hassna Ezzara.
Prezes fundacji przedstawiła kluczowe informacje na temat historii, kultury i tradycji Maroka. Uczestnicy spotkania usłyszeli o symbolach tego kraju, zostali także zachęceni do odkrywania niezwykłych miejsc i smaków. Z kolei dr Abdul Jabbar Koubaisy, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach, prezes Muzułmańskiej Fundacji Pomocy i wiceprzewodniczący Ligi Muzułmańskiej w Polsce opowiedział o wielkich uczonych muzułmańskich.
– Spotkania międzykulturowe mają szczególne znaczenie, jest to dobra okazja do wymiany doświadczeń i poznania innych ciekawych stylów życia, czy zwyczajów. To nie tylko możliwość poznania tego, co nowe i inspirujące, ale również szansa na budowanie nowych relacji – podkreśla dr Aniela Kucharska, pomysłodawczyni i koordynatorka spotkania oraz wystawy pt. „Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego” z Uniwersytetu Śląskiego.
Wydarzeniu towarzyszyła przygotowana przez Fundację Argan wystawa orientalnego rękodzieła marokańskiego, tradycyjnych strojów i biżuterii, która także cieszyła się dużym zainteresowaniem.